tebbetsuresi.com
Tebbet Suresi

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan Yorumlar
Tebbet Suresi Tefsiri

Tebbet Suresi Mekke'de nazil olmuştur ve beş ayetten oluşmaktadır. Peygamber Efendi'mizin amcası Ebu Leheb'in ellerinin kuruması için beddua içerdiği için Tebbet adını almıştır. ''Tebbet'' kurusun demektir.

Tebbet Suresinin Tefsiri

1) Ebu Leheb'in iki eli kurusun, helak olsun. Ve gerçekten de kurudu. (Burada Ebu Leheb'in helak olacağını önceden haber vermektedir ki, bu Kur'an-ı Kerim'in bir mucizesidir.)

2) O din ve Peygamber düşmanına ne malı fayda verdi. kendisini hüsrandan kurtarabildi ve nede kazandığı kendisini azaptan kurtarabildi. Bütün servet ve zenginliği, evlat ve dostları kendisine yardımcı olmadı.

3) O İslamiyet düşmanı elbette ki, bu dünya azabından başka alevli bir ateşe de girecektir. ( Kur'an-ı Kerim'de Ebu Leheb'den başka asr-ı saadetteki kafirlerden hiç birinin lakabı, ismi açıkça bildirilmemiştir. Buradan o şahsın ne kadar kötü ve büyük bir din düşmanı olduğu anlaşılmaktadır.)

Tebbet Suresi Tefsiri

4) Ebu Leheb'in odun yüklenmiş olan karısı da cehenneme atılacaktır.

5) Karısı, boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde ateşe atılacaktır. Çünkü o kadın da, Peygamber Efendi'mize eza ve cefa da bulunmaya çalışır, ona büyük düşmanlık gösterirdi. Geceleyin Peygamber Efendimizin yolu üzerine dikenli ağaçlar ve otlar dökerdi. Peygamber Efendimiz hakkında koğuculukta bulunur, İslam dinini söndürmeye çalışırdı.

Bu mübarek surenin iniş nedeni hakkında şöyle denilmektedir: ''En yakın olan akrabanı uyar.'' ayeti nazil olunca Peygamber Efendi'miz Safa tepesine çıkmış ve seslenerek Kureyş Kabilesini çağırmıştır. Kureyş Kabilesi toplanmış, onlarla birlikte Ebu Leheb'de gelmişti. Peygamber Efendimiz:

'' Size bir düşman sabahleyin veya akşamleyin gelip hücum edeceğini haber versem, beni tasdik eder misiniz?'' Diye sorunca onlarda:

''Evet tasdik ederiz'' demişlerdi. Zira onların hepsi de Peygamber Efendimizin ne kadar emin olduğunu bilirlerdi. Hatta Peygamber Efendi'mize '' Muhammed'ül Emin'' lakabını takanda onlardan başkası değildi. Bu cevap üzerine Peygamber Efendimiz, '' Ben sizi ilerideki bir azaptan korkutucuyum. ( Yani öyle bir azaba uğramamak için İslam dinini kabul ediniz.)'' diye buyurdu. Peygamber Efendimizin bu ihtarını dinleyen Ebu Leheb, Peygamber Efendi'mizin amcası olmasına rağmen hemen inkara başladı. ''Tebben lek! (Yazıklar olsun sana) Sen bizleri bunun için mi davet ettin'' dedi. Bir taş alarak atmak istedi. Fakat Allah-u Teala atmasına izin vermedi ve elleri kurudu.

Ebu Leheb'in dünyadaki azabı bununla da kalmadı. Hicretin ikinci senesinde meydana gelen Bedir muharebesinde İslam ordusunun başarısından ve zafer kazanmasından duyduğu üzüntüden dolayı yedi gün sonra vücudunda '' Adese'' denilen ufacık bir sivilce hastalığı oluştu. Bu hastalık ilerleyerek Ebu Leheb'in helak olmasına sebep oldu. Vücudu hastalığın etkisinden dolayı kokuştu. Hastalık bulaşıcı olduğu için çoluk çocuğu bile yanına yanaşamaz oldu. Nihayet üç gün sonra çocukları bir adam tutarak leşini bir çukura attırdılar.

Tebbet Suresi şunu bildirmektedir: Allah-u Teala'nın dinine, O'nun Resulü'ne düşman olanlar, sonuçta kendi çirkin düşüncelerinin, kötü amellerinin cezasına uğrayacaklardır. Bunların dünyada uğrayacakları felaketler, ahirette ki asıl korkunç cezalarından kurtaramayacaktır. Selamete ve kurtuluşa ermek isteyen kimse Peygamber Efendi'mize ve onun gösterdiği yola, İslam dinine nail olurlar, ebedi saadetlerini temin etmiş olurlar.

Yayınlanma Tarihi : 17.12.2013 20:11:37

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

8 Yorum Yapılmış "Tebbet Suresi Tefsiri"nadif
07.10.2014
o dovurde olub Reyqambermize(s.a.v) bele olmakda vardir.Hamd olsun bugunumuze

romantik
19.07.2014
Ebu lehebin müslüman olduguna dair en ufak bir ayetten bahsediyormu kuranı kerim atma köksal din kardeşiyiz.

Garmenez
30.05.2014
Keşke O zaman dünyada var olsaydikta Peygamber efendimize Yar olsaydik

ibrahim
22.05.2014
anlamı ve türkçe mealini koyarmısınız

eyüp
04.05.2014
gerçekten etkileyici bir sure

berkan
23.03.2014
katien ktılıyorum rasim beyin dediğine

rasim
11.03.2014
Koksal bey ne yazdigina dikkat et

köksal
22.12.2013
Eli kurusun denen Ebu Leheb daha sonradan müslüman olmuştur,Allah ü tala doğarken kaderimizi yazmasına rağmen Ebu Leheb in müslüman olacağını görememiş de bu ayeti göndermiş...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Tebbet Suresi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Kasım - 2014